Przyczyny zachorowania na SM

Do dzisiaj nie udało się jeszcze wskazać jednej czy grupy przyczyn powodujących SM. Badacze stwardnienia rozsianego wciąż poruszają się w sferze domysłów i teorii dotyczących przyczyn powstawania choroby. Jednak powtarzającą się przyczyną wśród wszystkich lekarzy zajmujących się stwardnieniem rozsianym są przyczyny związane z czynnikami środowiskowymi. Poza tym na wystąpienie SM mogą mieć wpływ wcześniej przebyte infekcje i choroby. Ten czynnik może przyczynić się do wystąpienia objawów stwardnienia rozsianego.

Kolejnym katalizatorem może być niehigieniczny tryb życia, palenie tytoniu, stres. U kobiet bardzo często objawy stwardnienia rozsianego mogą pojawić się w czasie ciąży.

Mimo, że stwardnienie rozsiane nie jest uznane za chorobę dziedziczną, zauważono wpływ czynnika genetycznego. Bardzo często na SM zapadają osoby, u których w rodzinie wcześniej stwierdzono chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>